Yangın felaketinin yaşandığı bölgelerde TOKİ devreye girdi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Yangın felaketinin yaşandığı bölgelerde TOKİ devreye girdi

Yangın felaketi
Birçok farklı şehirde başlayan ve Türkiye’nin içini yakan yangın felaketinden etkilenen vatandaşların yaralarını sarma adına çalışmalar başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, eş zamanlı olarak Adana, Muğla, Osmaniye, Mersin, Aksaray ve Nevşehir illerinde çıkan yangınlarla ilgili olarak sahada çalışmalarını sürdürüyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, yapılan çalışmalar sonrasında ilk belirlemelere göre 2 bin 300 yapı yangından etkilendi. Yangından etkilenen bölgelerde ise TOKİ tarafından yeni konutlar inşa edilecek.

Edinilen bilgilere göre, TOKİ tarafından hasar tespit çalışmaları bitiminden sonra yörenin dokusuna uygun köy evleri hayata geçirilecek. Söz konusu girişimin proje çalışmaları 1 ay içerisinde tamamlanacak ve 1 yıl içinde hak sahiplerine konutlar teslime edilecek.

KİRA YARDIMI DA YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yangıdan etkilenenlere kentsel dönüşüm kapsamında kira ve eşya yardımı yapacak. Böylelikle yeni konutların hayata geçirileceği tarihe kadar vatandaşlar mağdur edilmeyecek.

MANAVGAT’TA 252 BİNA AĞIR HASARLI

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sürdürdüğü hasar tespit çalışmalarından ilgi veriler geldi. Buna göre, Antalya’da şu ana kadar 252 bina incelendi. Manavgat’ın doğu kısmında; Çeltikçi, Karacalar ve Demirciler mahallelerinde 300 yapının bulunduğu öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında Manavgat’ta 252 binadan; 91 konut, 2 ticarethane, 8 ahır, olmak üzere toplam 126 bağımsız birimin ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olduğu belirlendi. Evrenseki’de ise 60 binadan; 37 konut, 1 ticarethane ve 1 ahır olmak üzere toplam 48 bağımsız birimin ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olduğu tespit edildi.

Birçok farklı şehirde başlayan ve Türkiye'nin içini yakan yangın felaketinden etkilenen vatandaşların yaralarını sarma adına çalışmalar başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri, eş zamanlı olarak Adana, Muğla, Osmaniye, Mersin, Aksaray ve Nevşehir illerinde çıkan yangınlarla ilgili olarak sahada çalışmalarını sürdürüyor.  Hürriyet'te yer alan habere göre, yapılan çalışmalar sonrasında ilk belirlemelere göre 2 bin 300 yapı yangından etkilendi. Yangından etkilenen bölgelerde ise TOKİ tarafından yeni konutlar inşa edilecek.  Edinilen bilgilere göre, TOKİ tarafından hasar tespit çalışmaları bitiminden sonra yörenin dokusuna uygun köy evleri hayata geçirilecek. Söz konusu girişimin proje çalışmaları 1 ay içerisinde tamamlanacak ve 1 yıl içinde hak sahiplerine konutlar teslime edilecek.  KİRA YARDIMI DA YAPILACAK  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yangıdan etkilenenlere kentsel dönüşüm kapsamında kira ve eşya yardımı yapacak. Böylelikle yeni konutların hayata geçirileceği tarihe kadar vatandaşlar mağdur edilmeyecek.  MANAVGAT'TA 252 BİNA AĞIR HASARLI  Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sürdürdüğü hasar tespit çalışmalarından ilgi veriler geldi. Buna göre, Antalya'da şu ana kadar 252 bina incelendi. Manavgat'ın doğu kısmında; Çeltikçi, Karacalar ve Demirciler mahallelerinde 300 yapının bulunduğu öğrenildi. Bakanlık yetkilileri, şu ana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında Manavgat'ta 252 binadan; 91 konut, 2 ticarethane, 8 ahır, olmak üzere toplam 126 bağımsız birimin ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olduğu belirlendi. Evrenseki'de ise 60 binadan; 37 konut, 1 ticarethane ve 1 ahır olmak üzere toplam 48 bağımsız birimin ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olduğu tespit edildi.