Yangın felaketinin yaşandığı Marmaris'te ihya çalışmaları yapılıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Yangın felaketinin yaşandığı Marmaris’te ihya çalışmaları yapılıyor

Yangın felaketinin yaşandığı Marmaris'te ihya çalışmaları yapılıyor
Geçtiğimiz ay yangın felaketinin yaşandığı Muğla ilçesi Marmaris’te çalışmalar sürüyor.

Yangından etkilenen vatandaşlara yönelik çalışmalar yapılırken diğer yandan küle dönüşen ormanlık alanları yeniden kazanmaya yönelik çalışmalar da yürütülüyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, çalışmalar hakkında son bilgileri paylaştı.

Yangın nedeniyle Marmaris’e gelen turist sayısının gerilediğine dikkat çeken Oktay, turist gelmediği için gelirlerde düşüşün olduğunu ifade etti.

255 YAPI HASAR GÖRDÜ

Yangından etkilenen vatandaşlar için planlanan çalışmadan bahseden Oktay, “TOKİ, iki yıl ödemesiz 18 yıl ödemeli 20 yıla yayılan bir kredi açacak ve hasarlı yerlerde de en fazla 50 bin TL destek olacak. Ancak vatandaşlarımızla konuştuğumuzda oradan gelen yardımın zararlarını karşılamayacağını ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Oktay, yaşanan yangın sonrasında Marmaris’te 255 yapının hasar gördüğü bilgisini de aktardı.

ORMANLIK ALANLARIN DURUMU

Marmaris’te yanan bölgelerin imara açılıp açılmayacağı konusu üzerine değerlendirmelerde bulunan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Kentte yaşayanlarda buna dair ciddi tereddüt var, kaygı var. Geçmiş yıllardaki örneklerden dolayı haklılık payları da var. Yanan yerler tekrar ormana dönüşmek zorunda. Başka türlü bir dönüşüm söz konusu dahi olmaz. Sadece turizm değil olası madencilik faaliyetlerine de izin vermeyiz. Birilerinin böyle bir düşüncesi varsa derhal vazgeçmeli. Bundan sonra yanmayan yerler için de daha dikkatli olup koruyup kollayacağız” ifadelerini kullandı.

Yangın felaketinin yaşandığı Marmaris'te ihya çalışmaları yapılıyor