Yanılmayın! Taşköprü Sarımsağı Temmuz ayından Önce Çıkmaz!! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Yanılmayın! Taşköprü Sarımsağı Temmuz ayından Önce Çıkmaz!!

Kastamonu Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal’dan Uyarı: “başka yörelerin sarımsağının “Taşköprü sarımsağı” adı altında satılmasına tepki gösterdi.

Türkiye’nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü’de şubat ve mart aylarında ekilen sarımsak, temmuz başlarında hasat ediliyor. Raf ömrü 10 ayı bulan Taşköprü sarımsağının satışı da nisan ayı sonunda tamamlanıyor.

Belediye Başkanı Abdullah Çatal, ilçede her yıl ortalama 25 bin ton sarımsak üretildiğini söyledi.

İlçede yetiştirilen sarımsağın diğer sarımsaklardan tadı ve aromasıyla ayrıldığını anlatan Çatal, “Taşköprü, dünyaca ünlü ‘beyaz altın’ın başkentidir. Taşköprü sarımsağının özelliği, selenyumun yüksek olmasıdır. 600 bin sene önce burada bir volkan patlaması olmuş ve selenyum bu şekilde yükselmiş. Başka bir yerde bizim toprağımızdaki verimi alması için mutlaka bir volkan patlaması lazım. Bu da mümkün değil” dedi.

[Fotoğraf: AA]

“Temmuz ayından önce sarımsağımız çıkmaz”

İlçede sarımsak üretiminde 4 bin kişinin çalıştığını belirten Çatal, sektörde çalışan sayısını gelecek yıllarda iki katına çıkarmayı planladıklarını anlattı.

Çatal, son aylarda yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle sarımsak fiyatının hem Türkiye’de hem de dünyada arttığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kastamonu da dahil, birçok yerde Taşköprü sarımsağının ismi kullanılarak mayıs ve haziran aylarında sarımsak satılıyor. Şu an Taşköprü’de sarımsak pazarımız kapalı. Bizim sarımsağımız şubat ayının ilk haftasında dikilir, temmuzun ilk haftası çıkarılır. Temmuz ayından önce sarımsağımız çıkmaz. Temmuzdan önce çıkan sarımsak kesinlikle Taşköprü sarımsağı değildir. Bunu bütün vatandaşların bilmesi gerekiyor.”

Sarımsak üreticisi Mehmet Koç da sarımsağın çok emek isteyen bir ürün olduğunu söyleyerek, “Her sarımsak tek tek elimizden geçiyor. Taşköprü sarımsağının ekim ve hasat zamanı belli. Mayıs ve haziranda satılan sarımsaklar Taşköprü sarımsağı değil. Bizim sarımsağımız nisan ayında biter” dedi.