Yaz döneminde konut fiyat artışında rekor kıran Antalya'da artışlar sürüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Yaz döneminde konut fiyat artışında rekor kıran Antalya’da artışlar sürüyor.

Antalya'da konut fiyatları sonbaharda da artıyor
Antalya'da konut fiyatları sonbaharda da artıyor

Haziran ayı başında başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyasını fırsat bilen mülk sahipleri konut fiyatlarında artışa gitmişti.

Türkiye genelinde yaşanan bu fiyat artışının suni olduğu düşünülse de sonraki süreçte yapılan artışların fiyatları belirli bir seviyede tuttuğu görüldü. Bu dönemde konut fiyatlarının en çok arttığı bölgelerden biri olarak Antalya görüldü.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Antalya’da yaz dönemi başında başlayan konut fiyatlarındaki artış trendi sonbaharda da sürüyor. Özellikle Konyaaltı, Döşemealtı ve Kepez ilçelerindeki artışlar dikkat çekti.

Antalya’da konut fiyatları sonbaharda da artıyor

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Emlak Komitesi Başkanı Halil Ersoy, “Dolar ve banka faizlerinin yükselişiyle inşaat sektöründe maliyetler hızla yükseldi. Maliyet artışı fiyatları da artırdı. Yaz aylarında konut fiyatları yüksek olsa da yatırım yapmak isteyenler bankaların düşük faizli kredi avantajlarından yararlandılar. Ama şu anda hem ev fiyatları, hem de kredi faizleri yüksek. Bu nedenle emlak sektöründe ciddi bir durgunluk oluştu” ifadelerini kullandı.

2 KATLIK ARTIŞ

Konyaaltı ve Lara bölgelerinde konut fiyatlarının pandemi öncesine kıyasla neredeyse iki katına çıktığından bahseden Ersoy, “Döşemealtı ve Kepez gibi yeni yerleşim alanlarının yoğun olduğu bölgelerde de alıcılar beklediklerinin çok üstünde fiyatlarla karşılaşıyor. Konyaaltı bölgesinde daire fiyatları 1-1.5 milyon lira arasında seyrediyor. Konut fiyatlarının daha önce 100 – 150 bin lira civarında olduğu Döşemealtı ilçesinin Yeniköy Mahallesi’nde bile daireler 300 bin liranın altında fiyatlandırılmıyor. Benzer bir durum arsa yatırımlarında da yaşanıyor. Lara ve Konyaaltı’nda satılık arsa olmadığı için Döşemealtı ve Varsak bu alanda öne çıkıyor. Ama arsa ilanları da yüksek fiyatlarla açılıyor” şeklinde konuştu.