Yaz döneminde konut kredilerinde beklenen faiz indirimleri olmadı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Yaz döneminde konut kredilerinde beklenen faiz indirimleri olmadı

Yaz döneminde konut kredilerinde beklenen faiz indirimleri olmadı
Yılın ilk ayından bu yana yüksek seviyelerde görülen konut kredileriyle ilgili hem yatırımcılar tarafında hem de inşaat firmaları tarafında faiz indirimi beklentisi bulunuyor.

Özellikle geçtiğimiz yılın yaz döneminde uygulanan düşük faizli konut kredisi kampanyasına benzer bir kampanya beklentisi vardı.

Yaz döneminde konut kredilerinde beklenen faiz indirimleri olmadı. Bu dönemde koronavirüs salgınının devam etmesi, artan konut fiyatları gibi nedenlerle satışlarda beklenen düzeye çıkılmadı.

Eylül ayı, gayrimenkul sektörü açısından hareketli geçen bir dönem olarak biliniyor. Bu dönem içerisinde yatırım yapmayı bekleyen vatandaşlar, konut kredisi faizlerinde indirimin olup olmayacağını merak ediyor. Ancak konut kredisi faizlerinde uzmanlar tarafından herhangi bir indirim beklentisi gösterilmiyor.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Eylül 2021 dönemi itibarıyla en uygun konut kredisi faiz oranının yüzde 1.37 seviyesinde olduğu görülüyor. Ziraat Bankası ve VakıfBank tarafından yüzde 1.37 faiz oranından 120 ay vadeli konut kredisi sunuluyor. 120 ay vadeli 250 bin TL tutarındaki bu kredinin aylık taksitleri 4 bin 257 TL seviyesinde görülüyor. Diğer kamu bankası olan HalkBank’ta ise yüzde 1.38 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Özel bankalar arasında en uygun konut kredisi, kampanyalı bir şekilde TEB’te sunuluyor. TEB’te 61 ay ile 120 ay vadeli kampanyalı konut kredisi faiz oranı yüzde 1.37 faiz oranında görülüyor.

Akbank’ta 120 ay vadeli standart konut kredisi için yüzde 1.37 faiz oranı uygulanıyor. Yapı Kredi Bankası’nda da yüzde 1.37 faiz oranından konut kredisi sunulurken İş Bankası’nda yüzde 1.40, Garanti BBVA’da yüzde 1.42, QNB Finansbank’ta yüzde 1.51 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Yaz döneminde konut kredilerinde beklenen faiz indirimleri olmadı
Denizli Oto Ekspertiz