Yaz dönemiyle yabancı ve gurbetçilere konut satışları hareketlendi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Yaz dönemiyle yabancı ve gurbetçilere konut satışları hareketlendi

Yaz dönemiyle yabancı ve gurbetçilere konut satışları hareketlendi.

Konut kredisi faizlerinin yüksek olduğu şu dönemlerde inşaat firmaları açısından yabancı yatırımcılara ve gurbetçi vatandaşlara yapılan konut satışları büyük önem taşıyor.

Konut fiyatlarının yüksekliği ve kredi faiz oranları nedeniyle yerli alıcının potansiyeli azaldı. Durum böyle olunca yaz döneminde dövizle yapılacak satışlar sektör açısından önem taşıyor.

Yeni Şafak’ta yer alan habere göre, son dönemde yabancı yatırımcıların yanı sıra gurbetçilerin de Türkiye genelinde konut alımlarına başladığı belirtiliyor.

Gurbetçi ve yabancı yatırımcıların geniş balkonlu, bahçeli, yürüyüş yolu olan, peyzaj alanlı ve kent içi müstakil yaşam imkanı sağlayan projeleri tercih etmeye başladığı belirtiliyor.

İLGİ SATIŞ RAKAMLARINA YANSIDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs 2021 döneminde yabancılara konut satışı yıllık bazda yüzde 106.4 oranında artış gösterdi. Bu dönemde bin 796 adet konut yabancılara satılırken en fazla İran vatandaşları satın aldı.

Mayıs ayında Rus vatandaşların konut alımları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 197, Almanyalıların alımları yüzde 480, Kazakistanlıların yüzde 433, İngiliz vatandaşların yüzde 125 oranında arttı.

İZOLE YAŞAM TERCİH EDİLİYOR

Gurbetçi ve yabancıların konut yatırımlarını değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, koronavirüs pandemisinin konut alma tercihlerini de değiştirdiğine dikkat çekerek, “İzole ve güvenli yaşam beklentisini karşılayan projelerin merkezi lokasyonda olması önemli bir kriter. İstanbul’un merkezi lokasyonlarından biri olan Pendik’te yatırımcılarımızı izole ve güvenli yaşamla buluşturduğumuz ‘Ondörtüç Pendik’ projemize gelen taleplerde yabancı yatırımcı ağırlığı hissediliyor. Turizm sezonunun açılmasıyla bu hareketliliğin kalıcılık kazanacağını söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

Yaz dönemiyle yabancı ve gurbetçilere konut satışları hareketlendi.