Yeni düzenleme ile Türk müteahhitlere Libya'nın yolu açıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünyaİnşaat

Yeni düzenleme ile Türk müteahhitlere Libya’nın yolu açıldı

Yeni düzenleme ile Türk müteahhitlere Libya'nın yolu açıldı

Türk müteahhitlerin yurt dışı pazarında oldukça önemli bir yere sahip olan Libya’da yeniden faaliyetler başlıyor.

Ülkede 2011’de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle müteahhitlerin faaliyetleri sekteye uğramıştı.

Libya’da 2011’deki iç karışıklıklar sonrasında Libya işveren idarelerinin elindeki teminat mektuplarının haksız yere nakde çevrilmesi ihtimalinin engellendiğini belirten Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, yeni düzenlemenin Libya’da yeni işler üstlenilmesinin yolunu açacağını aktardı.

Libya’da yaşanan durumu hatırlatan Eren, “Bilindiği üzere Libya’da 2011 yılı Şubat ayında başlayan iç karışıklık sırasında Türk müteahhitlik firmalarımızın şantiyeleri yağmalanmış ve firmalarımız işlerini yarım bırakarak ülkeyi terketmek zorunda kalmıştır. Hemen ardından bu kez Libya işveren idarelerinin ellerindeki teminat mektupları sorun olmuş; bunların haksız yere nakde çevrilmesi ihtimali, BM Güvenlik Konseyi’nin hükümleri de dikkate alınarak çıkarılan 21 Haziran 2011 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) ile engellenmiştir. Bununla birlikte ilerleyen dönemde müteahhitlerimiz, ülkede yarım kalmış ve yeniden başlayacak işler ile yeni üstlenilecek işler için teminat mektubu temininde çeşitli zorluklarla karşılaşmaya başlamıştır” ifadelerini kullandı.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan 4225 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı hakkında değerlendirmede bulunan TMB Başkanı Erdal Eren, “Libya’da üstlenilecek yeni işler ile yarım kalmış projelerin 21 Haziran 2011 tarihli BKK’dan istisna tutulması sektörümüz adına son derece önemli bir gelişme olmuştur. Böylece bir taraftan geçmiş tarihli teminat mektuplarına sağlanan koruma sürdürülürken, diğer taraftan Yeniden İşe Başlama Sözleşmesi imzalanacak projeler ile yeni projelere yönelik teminat mektubu verilebilmesinin önü açılmış bulunmaktadır. Bu çerçevede başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri konularından sorumlu Ticaret Bakanımız ve ilgili tüm Bakanlarımız ile kamu kurum yetkililerimize şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Libya’daki çalışmalardan beklentilerini de dile getiren Eren, “Şimdiki beklentimiz, Libya’da gerçekleştirilecek projelerde, yabancı bankalardan kontr-garanti alınmasına ihtiyaç duyulmadan, Türk bankalardan sağlanacak teminat mektuplarının Libya makamları tarafından doğrudan kabullerini sağlayacak girişimlerin başlatılması ve sonuçlandırılmasıdır. Türk bankacılık sektörüne yönelik bu talebimiz esasen tüm ülkelere yöneliktir” ifadelerini kullandı.

Yeni düzenleme ile Türk müteahhitlere Libya'nın yolu açıldı