Yeni otopark yönetmeliği, sektörde olumlu karşılandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Yeni otopark yönetmeliği, sektörde olumlu karşılandı

Yeni otopark yönetmeliği, sektörde olumlu karşılandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve dün Resmi Gazete’de taslağı yayımlanan yeni otopark yönetmeliği, 31 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Sektör temsilcilerinin de görüşleri alınarak düzenlenen yönetmelik, sektörde olumlu şekilde karşılandı.

Yeni otopark yönetmeliği hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, önümüzdeki dönemde yönetmeliğin konut fiyatlarını düşürecek şekilde geliştirilebileceğini dile getirdi.

LÜKS DONATILAR YERİNE OTOPARK ALANI

Yeni yönetmelik ile konut maliyetini artıran sauna, hamam vs. gibi lüks donatılardan kaçınılacağını ve bunların yerine otoparkların alacağını belirten İNDER Başkanı Durbakayım, “Yeni yönetmelikle birlikte özellikle mevcut yerleşim birimlerinde gerçekleşecek kentsel dönüşümlerin sosyal donatı içeriklerinin tekrar elden geçirileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Konut projelerinin üretim maliyetleri içinde yeraltına yapılan kapalı otoparkların büyük bir paya sahip olduğunu belirten Durbakayım, “Kapalı otopark yapımında ortaya çıkan maliyet doğal olarak konut fiyatlarına yansıtılmaktadır. Ancak bu maliyet yansıması, her dairenin büyüklüğü ile bire bir orantılıdır. Dolayısıyla bir otopark tahsis edilen daire ile 2 otopark tahsis edilen daireye yansıyan otopark maliyeti farklıdır” ifadelerini kullandı.

“OTOPARK SATIN ALMA UYGULAMASI ÜLKEMİZDE DE OLABİLİR”

Bazı ülkelerde uygulanan otopark satın alma veya kiralama uygulamasından bahseden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bu ülkelerde gerçekleştirilen projelerde otoparkların dairelerden ayrı olarak satıldığını, otopark ihtiyacı olanların mevcuttaki otoparkları ayrıca satın alabildiğini veya kiralayabildiği bilgisini aktardı.

Bu tip uygulamalarla otopark maliyetinden arındırılmış konut fiyatlarının daha ulaşılabilir seviyeye gerilediğine dikkat çeken Durbakayım, zamanla ülkemizde de benzer uygulamanın hayata geçirilebileceği düşüncesi paylaştı.

Yeni otopark yönetmeliği, sektörde olumlu karşılandı.