Yeni otopark yönetmeliğine dair tartışmalar sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Yeni otopark yönetmeliğine dair tartışmalar sürüyor

Yeni otopark yönetmeliğine dair tartışmalar sürüyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 25 Mart 2021 tarihinde değiştirilerek yürürlüğe alınan yeni otopark yönetmeliği, inşaat sektörünü doğrudan etkiledi.

Dünya’da yer alan habere göre, yeni yönetmelikte bu tarz parsellerde hayata geçirilecek projelerden alınan bedelin yüzde 25’i ruhsat bedelinin ödenmesinin ardından, kalan 75’lik kısmın en geç 18 ayda ödenmesi öngörülüyor. Bu bedelin hepsinin ödemeyen projelerin iskan alamayacağı belirtilirken bedeli alan idareler ve belediyelere bölge otoparklarını ruhsat tarihinden itibaren en geç 3 senede bitirme şartı yer alıyor.

Beşiktaş, Kadıköy, Avcılar gibi arazi sorununun olduğu bölgelerde belediyelerin bu sürede otopark ihtiyacını gideremeyeceği ve açılacak davaların getirdiği endişe sebebiyle otopark sorunu olan projelere ruhsat verme konusunda çekingen olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda birçok kentsel dönüşüm projesinin de yeni yönetmelikten olumsuz etkilenmeye başladığı belirtiliyor.

“KADIKÖY GİBİ İLÇELERDE PROBLEM OLABİLİR”

Yeni yönetmelik hakkında değerlendirmelerde bulunan Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, bu uygulamanın özellikle küçük parsellerin bulunduğu Kadıköy gibi ilçelerde problem yaratmasını öngördüklerini belirterek, “Öyle ilçeler var ki sokağında bir aracın park edeceği alan yok. Bu durumda belediyeler arsa alıp orada katlı otopark yapacak ya da cadde altlarını değerlendirecek. Ancak bunlar şimdilik ütopik durumlar” şeklinde konuştu.

“YETERLİ YER YOK”

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ise otopark yapılması karşılığında alınan tutarların bu ihtiyacı karşılamak için yeterli olmadığına değinerek, “Otopark sorunu var ve çözüm beklediğimiz bir konu. Dönüşüm sürecinde vatandaş için ek bir maliyet olarak kentsel dönüşümü zorlaştıran bir unsur olmaya başladı. Ancak otopark yapılması karşılığında alınan bedeller ise bizim bu ihtiyacı gidermeye yetmiyor. Dolayısıyla bu bedelden dolayı her iki tarafta mutsuz” ifadelerini kullandı.

Yeni otopark yönetmeliğine dair tartışmalar sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz