Yerli otomobille ilgili yeni bir haber, geliştirme ve üretme çalışmaları devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Yerli otomobille ilgili yeni bir haber, geliştirme ve üretme çalışmaları devam ediyor

TOGG CMO’su olarak transfer edildi

Bakan Varank’tan yerli otomobil açıklaması!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada yerli otomobili geliştirme – üretme sürecinde ciddi bir aksaklık söz konusu olmadığını belirtti.

Yerli otomobille ilgili “Hayalimizde ciddi bir erteleme yok. Ekibimiz potansiyel tedarikçilerle görüşmelere devam ediyor.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobille ilgili olarak “Yani yerli otomobil hayalimizde ciddi bir erteleme yok. Ekibimiz Kore, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve ülkemizdeki potansiyel tedarikçilerle görüşmelere devam ediyor.” dedi.

Bakan Varank, “Kovid-19 nedeniyle Gemlik’te kurulacak fabrikanın temel atma tarihine ilişkin büyük bir aksaklık öngörmüyoruz. Fabrika ÇED raporunu alma aşamasında. Zemin etütleri de muhtemelen 10 gün içinde tamamlanacak.” ifadelerini kullandı. 

Peki TOGG özellikleri ne:

Türkiye’nin yüzde yüz elektrikli yerli otomobili, tasarımı ve özellikleriyle büyük beğeni topladı.

İlk etapta SUV ve sedan olarak, 200 ve 400 beygir gücünde üretilecek olan otomobil, diğer elektrikli araçlara göre çok daha hızlı şarj edilecek. 30 dakikanın altında bir sürede, yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Akıllı teknolojisiyle de kullanıcıların hayatına birebir dokunacak.

500 kilometre menzili olacak, 30 dakikada şarj edilebilecek, 15 yılda 5 model üretilecek, 2022’de yollara düşecek.