Yeşil Mutabakat'ın Türkiye açısından fırsat olabileceği belirtiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Yeşil Mutabakat’ın Türkiye açısından fırsat olabileceği belirtiliyor

Yeşil Mutabakat'ın Türkiye açısından fırsat olabileceği belirtiliyor
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), ‘Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu’ oluşturulmasına dair açıklama yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ile ‘Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu’nun oluşturulduğu duyuruldu.

Yapılan açıklamada, Avrupa Birliği’nin 1990 seviyelerine kıyasla karbon salımını 2030’a kadar yüzde 55 oranında azaltma planıyla uygulamaya aldığı paket ile 10 senede planlanan seviyelere ulaşılması, Avrupa’nın 2050’ye kadar dünyanın iklim açısından nötr ilk kıtası olması ve Avrupa Yeşil Mutakabatı’nın gerçeğe dönüşmesinin hedeflendiği belirtildi.

“ŞİMDİDEN YOL HARİTAMIZI OLUŞTURMALIYIZ”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Önemli bir kısmını sınırda karbon düzenlemesinin oluşturduğu ‘Yeşil Mutabakat’ın kapsadığı enerji, sanayi, ulaşım ve binalarda enerji verimliliğine yönelik önlemler, AB ile ticaret yapan tüm ülkeleri direkt ilgilendiriyor. Avrupa Birliği 2011 yılında, Ocak 2020’den itibaren sınırda karbon vergisi uygulanacağını açıklamıştı. Sınırda karbon uygulamasının ilk aşamada çimento, demir-çelik, alüminyum, gübre ve enerji sanayilerinde 2026’dan itibaren başlayacağının duyurulmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirmeliyiz. Söz konusu tarihte başlayacak bu uygulama ile ülkeler, küresel ve bölgesel ticarette AB’nin ticaret ortağı olarak yoluna devam edecek” ifadelerini kullandı.

Söz konusu gelişmenin Türkiye açısından önemine değinen Küçükoğlu, “Türkiye’yi üretim üssü olarak düşünürsek, bizim gibi enerji yoğun sektörlerin ağırlıklı olduğu bir ülkede ‘Yeşil Mutabakat’a uyum sağlamamız ve bu süreci iyi yönetmemiz gerekiyor. Bunu bir fırsat olarak değerlendirmek, hazırlıkları son güne bırakmamak adına önümüzdeki 5 yıl için şimdiden yol haritamızı oluşturmalıyız. Kısa vadeli projeler günümüzde enerjimizin önemli bir kısmını alıyor ancak bilmeliyiz ki, hedeflediğimiz çağdaşlık seviyesine ulaşabilmek ve hak ettiğimiz ileri seviyede yaşayabilmek için geleceğe yatırım yapmalıyız. Bugün sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir halkası olan inşaat malzemesi sanayicileri olarak, orta-uzun vadeli projelere daha fazla önem vererek zamanı iyi ve verimli kullanacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Yeşil Mutabakat'ın Türkiye açısından fırsat olabileceği belirtiliyor