Yetki belgeli emlakçı sayısı 30 bini aştı | intHaber.com
Güncel

Yetki belgeli emlakçı sayısı 30 bini aştı

Yetki belgeli emlakçı sayısı 30 bini aştı

Sektör temsilcileri ise bu konu hakkında denetim ve düzenleme bekliyor. Öte yandan yetki belgesine sahip emlakçı sayısının Türkiye genelinde 30 bini aştığı belirtildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan “Yetki belgesi almış olan emlak işletmeleri artık taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik kapsamında faaliyetlerini yürütmeliler. Özellikle 31 Mart sonrasında TTBS sistemi üzerinden yetki belgesiz çalışan işletmeler, aracılar ve benzer organizasyonlar ihbar edilmeli. Taşınmaz pazarlanması ve kiralanmasına aracılık faaliyetleri taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamındadır. Bu faaliyette bulunan tüm işletmeler Yetki Belgesi almalıdır” ifadelerini kullandı.

Yetki belgeli emlakçı sayısı 30 bini aştı

“DENETİM BEKLİYORUZ”

TÜGEM olarak sektörünün gelişmesine ve büyümesine öncülük ederek meslektaşlarının birlik ve beraberliğini sağlamaya yönelik çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizen Akdoğan, “Yetki belgesiz ilan yayınlamaya portallar artık son vermelidir. Ticaret Bakanlığı da bu konuda gereken adımları atmalıdır. Tüketiciler de ‘Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ üzerinden hizmet aldıkları işletmelerin yetki belgelerinin olup olmadığını sorgulayabilir, yanıltıcı bilgi veren işletmeleri bu sayfa üzerinden ihbar edebilirler. Hatta yanıltıcı bilgi içeren ilanları gerek portallara gerekse de ihbar sistemi üzerinden iletebilirler” şeklinde konuştu.

Yetki belgeli emlakçı sayısı 30 bini aştı

Konu hakkında denetim beklerinden bahseden Akdoğan, “Gerek uygulamada çıkan sorunlar, gerekse de şikâyetlerle ilgili Ticaret Bakanlığımızın denetim yapmaya yetkisi var. Bakanlığımız bu yetkisini Ticaret il müdürlükleri aracılığıyla da kullanabiliyor. Yetki belgesi alan on binlerce işletme, denetimler konusunda gerekenin yapılmasını bekliyor” diye konuştu.