YHT seferleri bu Sabah Ankara-İstanbul seferi ile başladı! | intHaber.com
Güncel

YHT seferleri bu Sabah Ankara-İstanbul seferi ile başladı!

Bir süreliğine ara verilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri, bu sabah Ankara-İstanbul seferi ile başladı. Sefer öncesi gar ve trenlerde Covid-19 salgınına karşı temizlik ve dezenfekte çalışmaları yapılmıştı.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, 28 Mart 2020de ara verilen YHT seferleri bu sabah’tan itibariyle yeniden başladı.

İki ay sonra ilk sefer bu sabah saat 07.00 da Ankara-İstanbul arasında başladı. Yüzde 50 kapasiteyle çalışacak YHTnin Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde 16 sefer yapılacak.

Sefer saatini bekleyen yolcular için ayrılan yerlerde sosyal mesafe ve izolasyon kuralları uygulandı.

Gar, istasyon ve trenlerde maske takılması zorunlu olacak. Ayrıca tren içinde seyahat sırasında ise yine sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde çapraz sistemle oturulacak.

Yolculuk esnasında trenlerde yolculara yiyecek ve içecek ikramı yapılmazken, her seferin ardından profesyonel ekipler detaylı dezenfektan çalışmaları yapacak. Öte yandan ilk seferin başlayacağı Ankara Garında, gün boyu hazırlıklar yapıldı. Trenlere, sosyal mesafenin korunması için oturma düzeniyle ilgili yazılar asıldı. Tüm vagon ve koltuklar detaylı bir şekilde temizlenerek, dezenfekte edildi.

Ayrıca personel de çalışma sistemiyle ilgili bilgilendirilerek, yapılacak seferlerde aksaklık yaşanmaması için tüm önlemler alındı.