Yılın ikinci çeyreğinde sektörde ciddi toparlanma görüldü! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

Yılın ikinci çeyreğinde sektörde ciddi toparlanma görüldü!

Yılın ikinci çeyreği
Yılın ikinci çeyreği

2020 yılına düşük konut kredisi faiz etkisiyle olumlu başlayan ve yüksek konut satış hedefleri belirleyen konut dünyası, Mart ayından itibaren etkili olan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle durgunluk yaşadı.

Yılın ikinci çeyreğinde ise teşviklerle sektörde toparlanma görüldü.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından 2020 yılının ikinci çeyreğine ilişkin sektör raporu yayınlandı. Rapora göre, pandemi döneminde alınan tedbirler sektöre can suyu olarak toparlanma eğilimini güçlendirdi. İnşaat sektöründe yüzde 1,5 seviyesinde yaşanan gerileme ise hızlı yaşanan küçülmelerden sonra eğilim değişiminin ilk işareti olarak görüldü. Tüm tedbirler sonrasında özellikle ikinci çeyreğin sonu itibarıyla sektörde gözle görülür bir toparlanma yaşandı.

KONUT SATIŞLARINDA ARTIŞ

2020 yılının ilk yarısında 624 bin adet konut satılırken bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.5 oranında artış yakaladı. Geçen yılın ilk yarısında 505 bin konut satılmıştı.

Rapora göre, konut satışlarında yakalanan artışta özellikle kredi faizlerinde kamu bankaları önderliğinde sağlanan keskin düşüş ve ertelenen talebin etkisi oldu. Ayrıca son birkaç yıldır yeni konut arzının giderek düşmesi de talebin yükselmesinde diğer bir tetikleyici neden oldu.

2020 yılının ilk yarısında ipotekli konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 221 oranında artışla 226 bin olarak görüldü.

ÇEYREK BAZLI DEĞERLENDİRME

Raporda 2020 yılının ikinci çeyrek dönemine ilişkin rakamlara da yer verildi. Yılın ikinci çeyreğinde Türkiye genelinde 283 bin 731 adet konut satıldı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14’lük bir artış yakaladı. Özellikle Haziran ayı başında kamu bankalarının başlattığı konut kredisi kampanyası, konut satışlarında yukarı doğru bir ivme yakalanmasını sağladı.