Yılın ikinci yarısında başlayan hareketlilik Temmuz'da devam etmedi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Yılın ikinci yarısında başlayan hareketlilik Temmuz’da devam etmedi

Yılın ikinci yarısında başlayan hareketlilik Temmuz'da devam etmedi
Geçtiğimiz gün Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından yayımlanan Hazır Beton Endeksi Temmuz 2021 raporuyla sektörün son durumu ortaya koyuldu.

Rapora göre, Haziran’da faaliyette görülen çıkış Temmuz devam etmedi. Bu dönemde beklenti endeksi de negatif tarafa geçti. Güven endeksi iki aydır yılın en düşük seviyesinde kaldı.

Raporda, iki ay gerileme kaydeden güven endeksinden sonra bu ay beklentinin de aşağı yönlü hareketi, koronavirüs salgınındaki koşullarındaki iyileşme ve ekonomik normalleşmeye karşın inşaatta uzun dönemli toparlanma için henüz koşulların gerçekleşmediğini gösterdiği ifade edildi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ, ENFLASYON İLE MÜCADELEDE TÜRKİYE’NİN ELDE EDECEĞİ BAŞARIYA ODAKLANMIŞTIR”

Söz konusu rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında faaliyetlerimizde doğal olarak negatif yönde büyük bir fark vardır ancak sektöre olan güven geçen yıla göre fazla değişmemiştir. Aşılama ve normalleşme adımlarına rağmen güven ve beklenti endekslerinin düşük seyretmesinin üzerinde düşünülmelidir” diye konuştu.

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı verileri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Işık, “Sektörler içerisinde Ciro Endeksi en az artan sektör inşaat görünmektedir. Geçen yılın ilk altı ayındaki satışa kıyasla bu yıl konut satışları yüzde 11,5 azalmış görünmektedir. İpotekli satışlardaki azalma yüzde 60’a çıkmaktadır. İpotekli ilk el satış olarak bakıldığında daralma, geçen yıla göre yüzde 68’dir. Faiz düzeyine oldukça duyarlı olduğunu bildiğimiz inşaat sektörü, enflasyon ile mücadelede Türkiye’nin elde edeceği başarıya odaklanmıştır. Bununla birlikte son çeyrekte baz etkisi ile gerilemesi beklenen enflasyon sonrasında faizdeki gevşeme, inşaat sektörüne hareketlilik katabilecek gibi görünmektedir” ifadelerini kullandı.

Yılın ikinci yarısında başlayan hareketlilik Temmuz'da devam etmedi
Denizli Oto Ekspertiz