Yılın ilk yarısında yabancıların Antalya'ya olan ilgisi devam etti | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Yılın ilk yarısında yabancıların Antalya’ya olan ilgisi devam etti

Yılın ilk yarısında yabancıların Antalya'ya olan ilgisi devam etti
Bu dönemde en fazla konut satılan dördüncü şehir Antalya oldu. Antalya’da Haziran ayında 5 bin 773 adet konut satıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Haziran ayında Türkiye’de 134 bin 731 adet konut satılırken bir önceki aya göre satışlarda yüzde 127 oranında artış yakalandı.

2021 yılının ilk 6 ayında ise Antalya’da 24 bin 446 adet konut satıldı. Bu sonuç, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.73 oranında düşüş kaydetti.

DAHA ÇOK İKİNCİ EL KONUTLAR TERCİH EDİLDİ

2021 yılının ilk yarısında Antalya’da satılan konutların 17 bin 675’i ikinci el olarak, 6 bin 771’i ise sıfır konut olarak görüldü.

Bu dönemde Türkiye genelindeki satışlardan Antalya’nın payı yüzde 4.42 oldu. Öte yandan 15 bin konutun ipotekli olarak satıldığı görüldü.

YABANCILARIN İLGİSİ SÜRÜYOR

Son yıllarda artış gösteren yabancılara konut satışı, geçen yıl pandeminin etkisiyle durgun bir döneme girmişti. Ancak sonrasında ülkeler arası normalleşme adımlarıyla yabancılara konut satışı yeniden hareketlendi.

Yabancıların konut yatırımında İstanbul’dan sonra en çok ilgiyi Antalya’ya gösterdiği görülüyor. Bu yılın ilk 6 ayında da Antalya, yabancılara konut satışında ikinci sırada yer aldı.

Antalya’da Haziran ayında 906 adet konut yabancılara satılırken yılın ilk 6 aylık döneminde toplam 3 bin 990 adet konut yabancılara satıldı. Bu sonucun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 oranında artış gösterdiği görüldü.

Yılın ilk yarısında yabancıların Antalya'ya olan ilgisi devam etti