Yıllık bazda Edirne'de dikkat çeken kira artışı görüldü. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Yıllık bazda Edirne’de dikkat çeken kira artışı görüldü.

Edirne'de dikkat çeken kira artışı
Edirne'de dikkat çeken kira artışı

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl güz döneminde üniversiteler online eğitim verecek. Bu durum, özellikle ‘öğrenci şehri’ olarak bilinen şehirlerin emlak piyasasını etkiledi.

Sözcü’de yer alan habere göre, bu şehirlerden olan Edirne’de konut kiraları yüzde 110 oranında artış yakaladı. Şehirde 100 metrekarelik bir ev için kiraların bin TL ile bin 800 TL arasında değişiklik gösterdiği belirtildi.
Edirne’de yaşanan kira artışlarını değerlendiren Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, üniversitenin uzaktan eğitime geçmesiyle şehirdeki kiralık evlerin yüzde 80’inin boşaldığını ve bu sebeple ilerleyen süreçte fiyatların düşmesini beklediklerini ifade etti.

“TALEP FAZLA GELDİ”

Edirne’de yaklaşık 55 bin konutun olduğundan bahseden Aydaç Feda, “Edirne’de gayrimenkul yatırımları altın, döviz ve benzeri yatırımlardan daha fazladır. Bu aldıkları gayrimenkuller de Edirne’deki arz, talep dengesine vurduğumuzda talep fazla geldiğinden ve ev azlığından rakamlar her sene üzerine yüzde 110 koyarak geldi” ifadelerini kullandı.

DAİRELERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ BOŞ

Koronavirüs salgını nedeniyle üniversitenin uzaktan eğitime geçmesiyle Edirne’deki kiralık evlerin yüzde 80’inin boşaldığını belirten Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, “Şu anda çoğu emlak danışmanı arkadaşlarda 15- 20 ile 80 tane arasında kiralık daireler mevcut ama kiraya veremiyorlar.

Ev sahipleri de doğal olarak kiraları makul fiyatlara çekmeleri gerekiyor. Çünkü şubata kadar okullar açılmayacağından ve o tarihten sonra da olumlu kararlar alınmayacağını tahmin ederek bu yorumu yapıyoruz. 1+1’ler şu anda 1200- 1500 bandında seyrederken kiracılar olmadığından, mal sahipleri uygun kiraya vermeleri yani 700- 800 lira bandında evlerini kiraya vermelerini tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz