YKS Heyecanı! Adaylar bir bir Sınav yerlerine gelmeye başladı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

YKS Heyecanı! Adaylar bir bir Sınav yerlerine gelmeye başladı!

YKS Heyecanı
YKS Heyecanı

2 milyon 437 bin 119 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (2020-YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) için bugün adaylar yavaş yavaş sınav salonlarına gelmeye başladı

Saat 10.15’te başlayacak sınav öncesi erken saatten itibaren hazırlıklar yapıldı. Bugün ilk oturum için adaylara 165 dakika süre verilecek. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. 08.45’ten itibaren ise sosyal mesafe kurallarına göre bina içlerine alınacak. Koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde maske ve dezenfektan dağıtılacak, isteyen adaylar maske ve siperlikleri ile de sınava girebilecek. Covid-19 hastası adaylar ayrı binalarda sınava alınıyor.

YKS Heyecanı
YKS Heyecanı

ADAYLAR SINAV MERKEZLERİNE GELMEYE BAŞLADI

 Sınavı İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde izliyoruz. Saat 10.00’dan sonra gelenler ise sınav binalarına alınmayacak. Adaylar ve veliler sabahın erken saatlerinden itibaren meydana gelmeye başladı. Adaylar meydanda kalabalık oluşturmamak adına 08.45’ten itibaren sınav salonlarına alınmaya başlanacak. İstanbul Üniversitesi’nde geçen yıllardan farklı olarak adaylar küçük kapıdan değil, büyük orta kapıdan binaya giriş yapacak. Güvenlik görevlileri kapıdaki yerlerini almış durumda

120 SORU SORULACAK 

TYT’de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltilecek. Yükseköğretim Kurulunca alınan karar gereği, TYT’de geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek, 165 dakikaya çıkarıldı. 

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK 

T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulundurulacak. 

HER OTURUMDA MASKE VE DEZENFEKTAN DAĞITILACAK 

YKS’nin her oturumunda, koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven dağıtılacak. Adaylar ve görevliler maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecek. Bilim Kurulu’nun önerisi doğrultusunda adaylar sınav salonuna geçip sırasına oturduktan sonra isterlerse sınav süresince maskelerini çıkarabilecek ancak görevliler maskelerini çıkarmayacak. 

OKUL BAHÇESİNE AİLELER ALINMAYACAK 

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek. Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin önlenmesi için ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra beklememeleri ve ayrılmaları ÖSYM tarafından isteniyor. 

COVID-19 HASTALARI AYRI BİNALARDA 

Covid-19 hastası adaylar tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı salonlarda sınava alınacak. Tanı konulmuş adaylar, tedavisi bitip karantina sürecinde olan adaylar, Covid-19 vakası ile teması bulunup  karantina sürecinde olan adaylar ve Covid-19 şüphesi olan adayların sınavdan önce bu durumlarını ÖSYM Başkanlığına ilettikleri için bu önlemler alındı. Bu durumdaki adaylar, yedek sınav binalarında ayrı salonlara atanacak, yeni atandıkları bu binalarda ayrı salonlarda sınava girecekler, ilk atandıkları sınav binasına gitmeyecek.      

PAZAR GÜNÜ AYT YAPILACAK 

YKS’nin ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) 28 Haziran Pazar günü saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT’de “Türk dili ve edebiyatı- sosyal bilimler-1” testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylar, Türk dili ve edebiyatından 24, tarih-1’den 10, coğrafya-1’den 6 soru yanıtlayacak. AYT’nin “sosyal bilimler-2” testi 40, matematik testi 40, fen bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2’den 11, coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak. Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) ise 28 Haziran’da 15.45’te başlayacak ve adaylara 120 dakika süre verilecek. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak sınavda toplam 80 soru yer alacak. 2020-YKS’de adaylar yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu olacaklar, 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmayacak. Adayların sınav saatinden en az bir saat 15 dakika önce sınav binalarında hazır olması gerekiyor. Adaylar, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları 28 Temmuz 2020’de açıklanacak.