Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası müteahhitler 15 sınıfa ayrıldı. | intHaber.com
İnşaatSektörel

Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası müteahhitler 15 sınıfa ayrıldı.

müteahhitler 15 sınıfa ayrıldı
müteahhitler 15 sınıfa ayrıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl hazırlanan ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Yönetmeliği’ ile müteahhitler; iş deneyimi, teknik ve mali durumlarına göre 9 sınıfa ayrılmıştı.

Müteahhitlerinin Sınıflandırılması

Bu sınıf ayrımının oluşmasına neden olarak inşaatlarda mağdur olan vatandaşlar, mevzuata uygun binalar inşa etmediği için çökerek, yıkılarak can kayıplarına neden olan çürük müteahhitlerin elenmesi, mali durumdan ötürü inşaat süresini uzatan müteahhitler gösterilmişti.

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile müteahhitlik sınıflandırılması yönetmeliğinde değişikliğe gidildi ve müteahhitler 15 sınıfa ayrıldı. Değişiklik ile yönetmeliğe B1, C1, D1, E1, F1, G1 ara grupları eklendi.

Bu sınıflandırma ile her müteahhit kendi sınıfına uygun inşaat üstlenebilecek. Örneğin B grubundaki bir müteahhit A grubu düzeyinde inşaat yapamayacak. Buna karşın deneyim, mali yapı ve teknik düzenlemeler ile üst sınıf için başvurular yinelenebilecek.

KONKORTADO İLAN EDENLER BELGE ALABİLECEK

Hürriyet’te yer alan habere göre, yapılan değişiklik ile yetki belgesi başvurusu yapamayacaklar kararındaki 7. maddesinin a fıkrası değiştirildi ve tasfiye durumundaki, konkordato ilan eden, işlerini askıya alan müteahhitlere yetki belgesi verilemeyeceği kararı kaldırıldı. Söz konusu fıkra, “İflas eden, işleri mahkeme tarafından yürütülen, iflası ilân edilen, alacaklılara karşı borçlarından dolayı mahkeme idaresi altında bulunan, ilgili mercilerce hileli iflas ettiğine karar verilen” olarak değiştirildi.

“MÜTEAHHİTLER MESLEĞİNİ İCRA EDEMEZ HALE GELDİ”

Değişiklik hakkında değerlendirmelerde bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve TOBB İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhit sınıflandırılmasını kendilerinin istediğini belirterek, “İlgili yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle on binlerce tecrübeli müteahhidin (kalite standardının artırılmasına faydası olmayan) yönetmelik şartlarından kaynaklı olarak müteahhitlik mesleğini icra etmesi imkansız hale geldiği veya müteahhitlik mesleğinden men edildiği bir düzenlemeye dönüşmüştür. Örneğin; Kayseri’de 4 bine yakın kayıtlı müteahhit olmasına rağmen, bu zamana kadar H grubu hariç, farklı gruplarda belge alabilen müteahhit sayısının ancak 300 civarında olduğunu, toplamda 5-10 projede bin konut yapan bazı meslektaşlarımızın yeni sistemde 100 konut yapmalarına bile imkan tanınmayarak sınıflandırma belgesi verilmediğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.