Yüksek konut kredisi faizleri ipotekli satışları olumsuz etkiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Yüksek konut kredisi faizleri ipotekli satışları olumsuz etkiliyor

Yüksek konut kredisi faizleri ipotekli satışları olumsuz etkiliyor
2021 yılının başında yüksek seviyelerde görülen konut kredilerinde beklenen faiz indirimleri yaşanmadı. Özellikle yaz döneminde, tıpkı geçen yılın yaz döneminde olduğu gibi düşük faizli kredi kampanyası bekleniyordu ancak bu gerçekleşmedi.

Konut kredisinde görülen yüksek faiz oranları, konut yatırımı yapmayı düşünenler kadar inşaat firmalarını da düşündürüyor. Zira satışlarda istenilen seviyelere bir türlü çıkılamıyor.

2021 yılının Ocak-Ağustos arası döneminde ipotekli (banka kredisiyle) konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67.9 oranında düşüş göstererek 152 bin 096 olarak görüldü.

Yılın 8 aylık döneminde diğer konut satışları ise, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.9 oranında artış göstererek 649 bin 899 olduğu görüldü. Yatırımcılar, yüksek faiz etkisiyle diğer satış yöntemlerine çoğunlukla başvurdu.

AĞUSTOS AYINDA 27 BİN SATIŞ

TÜİK tarafından bugün açıklanan Ağustos 2021 dönemi konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde bu dönemde 27 bin 375 adet ipotekli konut satıldı. Bu sonuç, bir önceki yılın Ağustos ayına göre yüzde 64 oranında düşüş gösterdi. Bu dönemdeki ipotekli konut satışları, Türkiye genelindeki satışların yüzde 19.4’ünü oluşturdu.

Ağustos ayında gerçekleşen ipotekli satışlarda ilk sırada 5 bin 636 ile İstanbul yer aldı. İstanbul’u, 3 bin 464 satışla Ankara, bin 666 satışla İzmir, bin 055 satışla Bursa ve 872 satışla Antalya takip etti.

Yüksek konut kredisi faizleri ipotekli satışları olumsuz etkiliyor
Denizli Oto Ekspertiz