Yunanistan, Askeri harcamaları için kolları sıvadı! milyar avroluk bütçe ayırdı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Yunanistan, Askeri harcamaları için kolları sıvadı! milyar avroluk bütçe ayırdı!

Devlet Bakanı Yorgos Gerapetritis
Devlet Bakanı Yorgos Gerapetritis

Yunan hükümetinden ismi açıklanmayan yetkililer, basına yaptıkları  açıklamalarda, Fransa ve diğer ülkelerle silah alımı için görüşmelerin devam  ettiğini, bu konudaki müzakerelerin 10 Eylül’de Korsika Adası’nda  gerçekleştirilecek AB üyesi  Akdeniz ülkeleri toplantısına kadar tamamlanmasının  hedeflendiği kaydetti.

Devlet Bakanı Yorgos Gerapetritis katıldığı bir televizyon programında, hükümetin silahlı kuvvetlerini ve silah endüstrisini güçlendirme çabası çerçevesinde birçok ülke ile temas halinde olduğunu söyledi.

Fransa’dan Rafale uçaklarının alımı için henüz anlaşma olmadığını, bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini belirten Gerapetritis, hedefin Yunan silahlı kuvvetlerinin modernizasyonu olduğunu ifade etti.

Gerapetritis, Yunanistan’ın iyi komşuluk taraftarı olduğunu ve Türkiye ile olan iletişim kanallarının açık olması gerektiği gürüşünü de dile getirdi.

Daha önce Yunan medyası Atina’nın Paris’ten Rafale savaş uçağı ile Belharra fırkateyn gemisi almak için temaslarını sürdürdüğünü yazmıştı.

Yunanistan Maliye Bakanı Hristos Staikuras da savunma harcamalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetleri güçlendirmek için daha fazla para sarf etmeye hazır olduklarını bildirmişti.