Zeytinburnu'nda yeni dönüşüm projesi kabul edildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Zeytinburnu’nda yeni dönüşüm projesi kabul edildi

Zeytinburnu'nda yeni dönüşüm projesi kabul edildi

Deprem tehlikesine karşı İstanbul’un en riskli ilçeleri arasında gösterilen Zeytinburnu’nda kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor.

İlçede risk taşıyan yapılar dönüşüme alınarak güvenli yaşam alanlarına dönüştürülüyor. Çalışmalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Zeytinburnu Belediyesi tarafından sürdürülüyor.

Zeytinburnu Telsiz Mahallesi’nde hayata geçirilecek yeni kentsel dönüşüm çalışmasının ihale süreci başladı. Proje kapsamında 281 adet konut ve 97 adet ticari ünite hayata geçirilecek.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından hayata geçirilecek projenin ihalesi 3 Mart 2021 günü yapılacak. İhaleden sonra çalışmaların kısa sürede başlaması bekleniyor.

BAKANLIK ONAYI ALINDI

Telsiz Mahallesi’nde hayat geçirilecek yeni kentsel dönüşüm projesi hakkında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, proje hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin olumlu şekilde sonuçlandığını aktardı.

İhale sürecinin başladığı bilgisini paylaşan Arısoy, “Telsiz Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projemizde bu yıl bitmeden ihale tarihi alacağımıza söz vermiştik. Nitekim de 3 Mart 2021 tarihine gün almış bulunmaktayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

RİSKLİ ALAN İLAN EDİLMİŞTİ

Zeytinburnu Telsiz Mahallesi’nde yer alan bir bölüm, ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’ kapsamında riskli alan ilan edilmişti. Bu noktadan sonra bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılmıştı. 281’i konut, 97 iş yeri olmak üzere toplamda 378 bağımsız birimi kapsayan söz konusu projenin yürütücü ayağı TOKİ olurken projenin başlatılması için hak sahiplerinin 3’te 2 rızası arandı.